
Nadwrażliwość brodawek w pierwszych dobach po porodzie dotyka większość kobiet. To między innymi objaw przemian hormonalnych, które zachodzą w organizmie. Mimo, że gruczoły piersiowe oraz tkanki brodawek przygotowują się do wytwarzania pokarmu już w trakcie trwania ciąży, ostateczne odblokowanie kompleksu laktogennego i przystawienie noworodka do piersi, daje się we znaki przede wszystkim brodawkom sutkowym.
PIERWSZE DOŚWIADCZENIE KARMIENIA PIERSIĄ
Nadmierna wrażliwość brodawek sutkowych to naturalne zjawisko. Pierwsze karmienia trwają długo i odbywają się z dużą częstotliwością. Wymagają znalezienia wygodnej pozycji przystawienia dziecka, odpowiedniego ułożenia i prawidłowego chwycenia piersi przez dziecko. Delikatne uczucie dyskomfortu w okolicy otoczki piersi jest spowodowane intensywnym i silnym ssaniem, którego brodawki nigdy nie doświadczały.
BÓL SUTKÓW PRZY KARMIENIU – KIEDY MIJA?
Natężona tkliwość piersi w pierwszych dniach karmienia występuje na samym początku laktacji, utrzymuje się do momentu wypływu pokarmu i trwa do maksymalnie 7 dni po porodzie.
SUCHOŚĆ PIERSI – PIELĘGNACJA PODCZAS KARMIENIA
Przesuszona skóra piersi potęguje uczucie wrażliwości i jest przyczyną dyskomfortu podczas karmienia piersią. Sucha skóra powoduje uszkodzenia delikatnej tkanki piersi, które mogą wywołać nawet krwawienie brodawek. Większość maści na brodawki trzeba zmywać przed karmieniem, z kolei to doprowadza do ponownego wysuszania się naskórka. Woda w połączeniu z mydłem oraz ręcznikiem powoduje jedynie dalsze podrażnienia. Bolące sutki powinny być nawilżone, a jednocześnie muszą mieć dostęp do powietrza. Kojącym i przynoszącym lecznicze efekty jest ziołowy balsam Multi-Mam, którego nie trzeba zmywać przed przystąpieniem do karmienia.
PODRAŻNIONE BRODAWKI SUTKOWE – JAK LECZYĆ?
Uszkodzone sutki są jednym z najczęstszych powodów przedwczesnej rezygnacji z karmienia piersią. Jeśli nadwrażliwość brodawek nasila się, a dotychczasowa tkliwość piersi nie ustępuje, należy koniecznie sprawdzić i skorygować technikę karmienia. Być może problem leży jedynie po stronie złego chwytania piersi i samego procesu ssania.
Prawidłowa technika karmienia to sekret karmienia pełną piersią! – przeczytaj o 3 sekretach karmienia pełną piersią.
Jeśli jednak ból się nasila i jest odczuwalny zarówno podczas karmienia, jak i po, konieczna jest porada położnej lub nawet wizyta u doradcy laktacyjnego. Jeśli wrażliwe i przesuszone piersi spowodowały podrażnienia brodawek, przez które karmienie piersią jest maksymalnie bolesne, można przerwać bezpośrednie karmienie np. na 12 godzin i w tym czasie odciągać pokarm laktatorem.
Nie zapomnij też o sobie! Zadbaj o swoje piersi brodawki i sutki. Kup i wypróbuj jeden z naszych produktów poniżej
Nasze produkty działają i są w 100% bezpieczne. Nie musisz wierzyć nam na słowo. Sprawdź opinie na forach, grupach dla mam oraz na naszym fanpejdżu
☑ Bezpłatna wysyłka
☑ Szybkia dostawa