Aby zrozumieć proces laktacji, należy wiedzieć, że wytwarzanie pokarmu w piersiach nie następuje w momencie porodu, a już w 16-22 tygodniu ciąży. Natomiast po porodzie dochodzi do wyłącznie do odblokowania kompleksu laktogennego i wydzielania mlecznych hormonów, które pełnią jedną z najważniejszych ról: regulują wytwarzany pokarm, aktywują i pobudzają kobiecy organizm do produkcji mleka.
Sposoby na laktację
Pierwsze tygodnie po porodzie upływają pod znakiem regulacji laktacji. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę i poznaj 3 poziomy, które pełnią istotną funkcję w produkcji naturalnego pokarmu dla dziecka. Poznaj odruchy, które stabilizują laktację: odruchy neurohormonalne – prolaktynowy i oksytocynowy oraz mechanizmy lokalne (autokrynne).
Jak pobudzić laktację?
PIERWSZE SSANIE,
czyli odruch prolaktynowy.
Pierwszy moment przystawienia dziecka do piersi wywołuje w kobiecym organizmie tak zwany odruch prolaktynowy. Za ten proces odpowiedzialne są między innymi nerwy czuciowe brodawki i otoczki, które w trakcie ssania są pobudzane do działania. Pod wpływem ssania piersi przez dziecko przysadka mózgowa kobiety uwalnia mleczny hormon – prolaktynę, która stymuluje mleczne pęcherzyki do wytwarzania pokarmu.
Odruch prolaktynowy może być zaburzony przez dokarmianie, podawanie dziecku smoczka i dopajanie. W takich sytuacjach mogą wystąpić problemy z wytwarzaniem pokarmu.
Podsumowując: im częściej dziecko ssie i opróżnia pierś, tym lepiej dla laktacji i jej unormowania.
Co wpływa na lepszą laktację?
ODRUCH WYPŁYWU POKARMU,
czyli odruch oksytocynowy.
Podstawą prawidłowego procesu wypływu pokarmu z piersi jest odpowiednie przystawienie dziecka do piersi. Odruch oksytocynowy, w porównaniu do odruchu prolaktynowego, oprócz uczucia ssania jest pobudzany przez bodźce wzrokowe i słuchowe. Ssanie piersi przez noworodka, widok noworodka, miłe i czułe myśli o dziecku, pewność siebie zapewniają przekazanie czuciowych bodźców do podwzgórza, a następnie do tylnego płata przysadki mózgowej, gdzie wydziela się oksytocyna. Oksytocyna to hormon, który steruje skurczami macicy w trakcie porodu, a podczas laktacji zapewnia wypływ pokarmu z piersi.
Odruch oksytocynowy może być zaburzony, gdy matka jest zdenerwowana, zmartwiona lub ją coś boli.
Podsumowując: aby doszło do wypływu pokarmu, mama powinna doświadczyć spokoju, zapewnić sobie wygodną pozycję. Dobrym rozwiązaniem jest również odciągnięcie niewielkiej ilości pokarmu oraz masaż mięśni szyi i karku.
Jak zwiększyć ilość pokarmu w piersiach?
MECHANIZM AUTOKRYNNY,
czyli regulacja ilości wytwarzanego pokarmu.
Kiedy dojdzie już do pobudzenia laktacji, mechanizmy autokrynne (inaczej lokalne) odpowiadają za wytwarzanie pokarmu według potrzeb.
Podsumowując: kiedy pierś nie zostaje opróżniana, produkcja pokarmu zwalnia, a gdy dochodzi do częstego i dokładnego opróżniania, mleko jest intensywnie produkowane.
Przeczytaj o prawidłowej technice karmienia piersią, klik: „3 sekrety karmienia pełną piersią”
Nie zapomnij też o sobie! Zadbaj o swoje piersi brodawki i sutki. Kup i wypróbuj jeden z naszych produktów poniżej
Nasze produkty działają i są w 100% bezpieczne. Nie musisz wierzyć nam na słowo. Sprawdź opinie na forach, grupach dla mam oraz na naszym fanpejdżu
☑ Bezpłatna wysyłka
☑ Szybkia dostawa