Przechowywanie mleka mamy
Przechowywanie mleka mamy

Wiele mam po urodzeniu dziecka decyduje się na powrót do pracy, stąd często istnieje potrzeba odciągania pokarmu i podawania go w późniejszym czasie maleństwu. Mleko matki jest bardzo delikatnym produktem, dlatego warto pamiętać o najważniejszych, higienicznych zasadach odciągania i przechowywania mleka. Przestrzegając kilku wytycznych będziesz mogła bezpiecznie karmić swoje dziecko, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba.

Przygotowanie do odciągania pokarmu

Przed odciąganiem pokarmu mama powinna mieć dokładnie umyte ręce – należy umyć je ciepłą wodą z mydłem i wysuszyć. Nie ma natomiast potrzeby mycia piersi bezpośrednio przed odciąganiem pokarmu – wystarczy codzienna dbałość o higienę i mycie się pod bieżącą wodą rano lub wieczorem. Badania nie wskazują także na konieczność wylewania pierwszych mililitrów pokarmu.

Kolejną kwestią, o którą powinnyśmy zadbać jest dokładne oczyszczenie i dezynfekcja sprzętu, z którego będziemy korzystać, czyli laktatora i naczynia. Oba te akcesoria muszą być dobrze umyte ciepłą wodą i płynem do mycia naczyń, wypłukane, wyparzone oraz osuszone. Jeśli producent zezwala na to w instrukcji, możemy umyć je także w zmywarce w temperaturze 60 stopni.

Przechowywanie pokarmu

Pokarm przechowujemy w szczelnie zamykanych pojemnikach, oznaczamy datą i godziną, w której został pobrany. To dobra praktyka, aby dokładnie wiedzieć, ile czasu minęło od pobrania mleka mamy do karmienia malucha. Dostępne są również jednorazowe, sterylne torebki do przechowywania pokarmu. Jeśli więc mamy mało czasu w ciągu dnia, możemy rozważyć skorzystanie z nich. Pamiętajmy także o tym, że najlepiej przygotowywać małe porcje pokarmu, które wystarczą na jednokrotne karmienie dziecka.  

Pojemniki do przechowywania pokarmu powinny być wykonane z tworzywa sztucznego, dopuszczonego do kontaktu z żywnością, które nie zawiera w składzie bisfenolu. Najbezpieczniejszy będzie polipropylen lub polisulfonian. Najlepiej zwróćmy uwagę na oznaczenia pojemników, które wybieramy – trójkąt z cyfrą w środku 1,2,3 lub 5 oraz napis BPA – free oznacza, że jest to plastik przeznaczony do kontaktu z pokarmem dla dzieci.

Warto pamiętać także o tym, że pokarm powinien być transportowany w przeznaczonych do tego torbach chłodzących. Nie należy odkładać mleka na półkę znajdującą się na drzwiach lodówki z powodu częstych zmian temperatury, jakie występują przy każdorazowym otwieraniu lodówki.

Nie zapomnij też o sobie! Zadbaj o swoje piersi brodawki i sutki. Kup i wypróbuj jeden z naszych produktów poniżej

Nasze produkty działają i są w 100% bezpieczne. Nie musisz wierzyć nam na słowo. Sprawdź opinie na forach, grupach dla mam oraz na naszym fanpejdżu

☑ Bezpłatna wysyłka
☑ Szybkia dostawa

Multi-Mam Protect Multi-Mam Protect
Producent: BioClin B.V.
Cena:49,90 zł
szt.
zobacz więcej
Multi-Mam Kompresy Multi-Mam Kompresy
Producent: BioClin B.V.
Cena:49,90 zł
szt.
zobacz więcej
Multi-Mam Lanolina Multi-Mam Lanolina
Producent: BioClin B.V.
Cena:49,90 zł
szt.
zobacz więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl