Problemy z brodawkami – kompresy, które koją podrażnienia
Problemy z brodawkami – kompresy, które koją podrażnienia

Uszkodzone brodawki często są przyczyną poważnych zaburzeń laktacji. Towarzyszący ból oraz problem z małymi rankami, które nie mają czasu na zagojenie, zniechęcają do kontynuacji karmienia. Wiele mam zmniejsza wtedy częstotliwość przystawiania do piersi, czego konsekwencją jest spadek produkcji mleka i zachwiania laktacji. Bolesność piersi stresuje zarówno mamę, jak i dziecko, które dopomina się nie tylko o jedzenie, ale i poczucie bliskości.

PRZYCZYNY BÓLU BRODAWEK

Dotkliwie poranione sutki są jednym z powodów rezygnacji z karmienia piersią. Nic dziwnego, ponieważ ból jaki towarzyszy podczas karmienia piersią często jest nie do zniesienia. Co jest przyczyną powstających ranek na piersiach? Dlaczego karmienie piersią boli? 

Przyczyny bólu sutków w okresie karmienia piersią: 

1. Pierwsze doby po urodzeniu dziecka

Nasilona tkliwość brodawek zaraz po urodzeniu trwa zwykle od trzeciej do siódmej doby po porodzie. To znak zmian hormonalnych, które zachodzą w organizmie młodej mamy zaraz po urodzeniu. Ból powinien minąć samoistnie, kiedy tylko odruch wypływu pokarmu się ustabilizuje. 

2. Nieprawidłowy chwytanie lub ssanie piersi przez dziecko

Odpowiednie przystawienie do piersi jest kluczem do sukcesu. Jeśli niemowlak płytko chwyta pierś, widać, że wciąga wargi, cofa języczek – to po prostu rani piersi. Ból może pojawiać się również przez tak zwane wtórne zaburzenia mechanizmu ssania – powodem najczęściej jest dokarmianie smoczkiem. Ból pojawia się również wtedy, gdy dziecko bardzo silnie chwyta pierś i ją zasysa.

 3. Nawał i obrzęk piersi

Nawał pokarmu to gwałtowne zwiększenie pokarmu, które pojawia się pod wpływem wysokiego poziomu hormonów wyzwalających laktację. Złe postępowanie podczas nawału pokarmu, prowadzi do obrzęku lub zastoju. Przez obrzmiałe piersi dziecko nie może ich głęboko chwycić i „szczypie” same sutki.

 4. Krótkie wędzidełko

Zbyt krótkie wędzidełko u dziecka uniemożliwia dobrą pracę języka i należy je podciąć w pierwszych dobach życia.

RANKI NA PIERSIACH PODCZAS KARMIENIA

Ranki na piersiach nie eliminują karmienia z piersi. Jednak popękania i tworzące się strupki nie mają czasu na zagojenie, co wzmaga ból i nieraz jest powodem do rezygnacji lub częściowego przejścia na butelkę. Musisz wiedzieć, że nawet najbardziej bolesne brodawki to przejściowy problem, z którym można sobie poradzić!

INTENSYWNA PIELĘGNACJA

Jeśli Twoje piersi pilnie potrzebują wygojenia, zastosuj kompresy Multi-Mam, zawierające bioaktywny żel – 2QR. Bioaktywny żel działa przeciwbakteryjnie i hamuje namnażanie się bakterii. Dlatego właśnie kompresy służą do intensywnej pielęgnacji sutków karmiącej mamy – wspomagają i stymulują odporność naskórka, przyspieszając procesy gojenia zranionych piersi. Zawarty w nich kompleks 2QR hamuje rozwój bakterii, które mogą doprowadzić do zakażenia przewodów mlecznych, zapalenia piersi i grzybicy.

Jak możesz chronić swoje piersi przed popękaniem? Przeczytaj nasz artykuł Popękane brodawki.

 

Nie zapomnij też o sobie! Zadbaj o swoje piersi brodawki i sutki. Kup i wypróbuj jeden z naszych produktów poniżej

Nasze produkty działają i są w 100% bezpieczne. Nie musisz wierzyć nam na słowo. Sprawdź opinie na forach, grupach dla mam oraz na naszym fanpejdżu

☑ Bezpłatna wysyłka
☑ Szybkia dostawa

Multi-Mam Protect Multi-Mam Protect
Producent: BioClin B.V.
Cena:49,90 zł
szt.
zobacz więcej
Multi-Mam Kompresy Multi-Mam Kompresy
Producent: BioClin B.V.
Cena:49,90 zł
szt.
zobacz więcej
Multi-Mam Lanolina Multi-Mam Lanolina
Producent: BioClin B.V.
Cena:49,90 zł
szt.
zobacz więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl