Krótka historia mleka matki
Krótka historia mleka matki

Laktacja to proces, który przechodzi kilka etapów, podczas których przychodzą dni pełne satysfakcji, ale i momenty laktacyjnego kryzysu. Warto wiedzieć, że samo pojawienie się pokarmu wcale nie nadchodzi z chwilą przyjścia dziecka na świat. Wytwarzanie pokarmu to zjawisko, które rozpoczyna się już w 16–22 tygodniu ciąży!

Podobnie jest później z samym mlekiem, które zmienia swój skład, dostosowując się do potrzeb i możliwości dziecka. Poznaj fenomen kobiecego pokarmu – jak zmienia się mleko w piersiach kobiety od pierwszego przystawienia do wieku niemowlęcego.

SIARA – PIERWSZY POKARM

Pierwszym pokarmem, który produkuje kobiecy organizm jest siara – gęsty, nieco żółtawy płyn. Głównym składnikiem siary jest białko oraz, ważne dla wzmocnienia odporności, immunoglobuliny, substancje ochronne – m.in. przeciwciała i leukocyty. Siara podana noworodkowi jest lekkostrawna, dostosowana do nierozwiniętego, wrażliwego układu pokarmowego dziecka.

 Ilość produkowanej siary nie jest wielka, wynosi od 10 do 100 mililitrów na dobę.

MLEKO PRZEJŚCIOWE

Drugi etap pokarmu to tak zwane mleko przejściowe. Jest ono wzbogacone o składniki odżywcze – węglowodany, tłuszcz, magnez, wapno, potas i laktozę. W pokarmie pojawiają się witaminy rozpuszczalne w wodzie, a z kolei zmniejsza się ilość białka i przeciwciał, które były podstawową siary. Mleko zmienia swoją konsystencją, stając się bardziej wodnistym płynem z większą przejrzystością.

Na tym etapie najczęściej pojawia się nawał mleczny – czym on jest?, kiedy mija?, jak sobie z nim poradzić? Na naszym blogu odpowiedzieliśmy na 10 pytań o nawał pokarmu.

Ilość produkowanego mleka przejściowego może wzrosnąć do 750 mililitrów na dobę.

 MLEKO DOJRZAŁE

Dojrzałe mleko pojawia się około 10-14 dnia po porodzie i składa się dwóch faz. W tym czasie laktacja staje się ustabilizowana. Czy wiesz, że sama możesz wesprzeć karmienie piersią, tak by Twoja laktacja mogła się ustabilizować? Poznaj 6 zasad, które stabilizują laktację.

Etapy mleka dojrzałego:

I faza – pokarm jest wodnisty i słodki, zawiera duże ilości laktozy, czyli naturalnego mlecznego cukru,

II faza – mleko, po paru minutach ssania przez dziecko, staje się gęstsze i zmienia swój skład – jest bogatsze w tłuszcze i białko.

Sam fakt, że w trakcie pojedynczego przystawienia dziecka do piersi, kobiecy pokarm zmienia swój skład, pozwala zrozumieć fenomen mocy mleka. Ważne jest opróżnianie piersi do końca, ponieważ wymienne, krótkie podawanie dwóch piersi, zapewnia dwie porcje mleka bogatego w laktozę, bez dominacji potrzebnych i wartościowych tłuszczy i białek. 

Nie zapomnij też o sobie! Zadbaj o swoje piersi brodawki i sutki. Kup i wypróbuj jeden z naszych produktów poniżej

Nasze produkty działają i są w 100% bezpieczne. Nie musisz wierzyć nam na słowo. Sprawdź opinie na forach, grupach dla mam oraz na naszym fanpejdżu

☑ Bezpłatna wysyłka
☑ Szybkia dostawa

Multi-Mam Protect Multi-Mam Protect
Producent: BioClin B.V.
Cena:49,90 zł
szt.
zobacz więcej
Multi-Mam Kompresy Multi-Mam Kompresy
Producent: BioClin B.V.
Cena:49,90 zł
szt.
zobacz więcej
Multi-Mam Lanolina Multi-Mam Lanolina
Producent: BioClin B.V.
Cena:49,90 zł
szt.
zobacz więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl