Jak zacząć karmić piersią?
Jak zacząć karmić piersią?

Twój plan jest prosty – będziesz karmić piersią. Rozpływasz się na samą myśl o porankach, w których będzie towarzyszyć Wam beztroski spokój, a czas karmienia będzie chwilą odetchnienia od innych obowiązków. Wpatrując się w maluszka, będziesz go wtulać w ramiona i chłonąć każdy jego oddech. Musisz wiedzieć, że Twoje oczekiwania mogą brutalnie zderzyć się z rzeczywistością.

Na pocieszenie – nie będziesz pierwszą, ani ostatnią. Zanim Twoje wizje doczekają się spełnienia, dowiedz się jak zacząć karmić piersią. Poniższe wskazówki mogą uchronić Cię przed rozterkami, zwątpieniem i rezygnacją.

 DOBRY POCZĄTEK

Najważniejsze są pierwsze chwile po porodzie. Jeśli żadne problemy ani komplikacje nie stają na przeszkodzie, dziecko powinno zostać przyłożone do piersi jak najszybciej po narodzinach. Bezpośredni kontakt

Twojego ciała z ciałem dziecka to najważniejszy ruch zaraz po naturalnym porodzie, jak i cesarskim cięciu. Noworodek odczuje bliskość, bezpieczeństwo, a Ty sama doświadczysz pierwszego, tak silnie oddziałującego instynktu macierzyńskiego.

 MAŁY ODKRYWCA MLEKA

Dopiero co urodzone dziecko jest aktywne i szuka piersi. Niektóre noworodki od razu położone na matce, odszukują pierś, prawidłowo ją chwytają i zaczynają właściwie ssać. Niestety, taki zbieg okoliczności nie jest przeznaczony dla każdej świeżo upieczonej mamy. Często zdarza się, że matka musi nakierować swoje dziecko na pierś, odpowiednio ją złapać i pomóc dziecku dobrze chwycić brodawkę.

 ASERTYWNA MAMA

Niekiedy zdarza się, że pierwsza próba karmienia spełza na niczym. Lecz Ty, mimo towarzyszącego zmęczenia, nie możesz się poddawać! Przykładając dziecko do piersi uruchamiasz, odpowiedzialny za laktację, kompleks hormonalny. To właśnie pulsacyjne ruchy ust Twojego dziecka przesyłają informację do przysadki mózgowej o zapotrzebowaniu na pokarm.

W pierwszych dniach należy przykładać dziecko do piersi, zawsze gdy tego potrzebuje. Jego ruchy motywują hormony do działania i produkcji pokarmu. Dzięki temu pobudzasz receptory prolaktyny.  

Ewentualny ból podczas karmienia piersią jest oznaką niewłaściwego ułożenia dziecka i jego nieodpowiedniego przyssania się do otoczki brodawki. Wtedy bezwzględnie przerwij karmienie – bardzo delikatnie wsuń swój mały palec w kącik ust dziecka.

1. Chwyć swoją pierś od dołu czterema palcami, a kciuk ustaw na górze, powyżej brodawki.

2. Przyłóż brodawkę do ust dziecka – na pewno otworzy wtedy buzię.

3. Nałóż buźkę noworodka na pierś – jego buzia powinna być szeroko otwarta, wargi wywinięte, a nosek i broda muszą stykać się ze skórą piersi.

PIERWSZE MLEKO

Pierwszy pokarm, jaki podajesz swojemu dziecku to siara – gęste i lekko żółtawe mleko. Siara gromadzi się w piersiach kobiety już w trakcie trwania ciąży. Mimo, że wcale nie jest jej dużo, spokojnie jest w stanie nakarmić mały żołądek dziecka. Ponadto dostarcza noworodkowi potrzebne przeciwciała, białko, witaminę A, sód, sole mineralne i chlorek. Taki pokarm jest bardzo cenny dla malca, ponieważ dzięki niemu dziecko nabiera odporności, wpływa na jego układ pokarmowy i nerwowy.

Nie zapomnij też o sobie! Zadbaj o swoje piersi brodawki i sutki. Kup i wypróbuj jeden z naszych produktów poniżej

Nasze produkty działają i są w 100% bezpieczne. Nie musisz wierzyć nam na słowo. Sprawdź opinie na forach, grupach dla mam oraz na naszym fanpejdżu

☑ Bezpłatna wysyłka
☑ Szybkia dostawa

Multi-Mam Protect Multi-Mam Protect
Producent: BioClin B.V.
Cena:49,90 zł
szt.
zobacz więcej
Multi-Mam Kompresy Multi-Mam Kompresy
Producent: BioClin B.V.
Cena:49,90 zł
szt.
zobacz więcej
Multi-Mam Lanolina Multi-Mam Lanolina
Producent: BioClin B.V.
Cena:49,90 zł
szt.
zobacz więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl