Kiedy już w zapomnienie odeszły wszelkie problemy i dolegliwości z karmieniem piersią, minął czas Twojego połogu, ustabilizowała się laktacja, nadszedł czas na kolejny etap rozwoju dziecka – ząbkowanie. Czasem karmienie piersią przy wyżynających się zębach jest niewykonalne. Ale dla kobiet, które chcą karmić piersią podobno nie ma rzeczy niemożliwych. Jak sobie radzić, gdy dziecko ząbkuje?
KARMIENIE PIERSIĄ A ZĄBKOWANIE
Trzeba podkreślić, że zachowanie dziecka podczas ząbkowania jest indywidualne i między innymi zależy od genów, jakie odziedziczyło. Dobra informacja jest taka, że są dzieci, które ząbkowania praktycznie nie odczuwają. Czasem pierwszy ząbek u niemowlaka to wielka niespodzianka i zaskoczenie rodziców. Nierzadko jednak proces wyrzynania się zębów wiąże się chociażby z marudzeniem, hektolitrami wydzielanej śliny, wysypką w okolicach buzi, bezsennością oraz brakiem ochoty na jedzenie. Do tego ząbkowanie może utrudniać kobiecie karmienie piersią.
NAJLEPSZE ROZWIĄZANIE
Najprostszym sposobem na uniknięcie bólu przy karmieniu piersią w czasie ząbkowania jest prawidłowe przystawienie dziecka do piersi. To okres, gdy dziecko tak naprawdę wkłada do buzi wszystko, co chociaż na chwilę koi jego dziąsełka. A BabyDent to żel na ząbkowanie, który przynosi ulgę i koi podrażnione dziąsła. Ważne jest to, że jego skład jest pozbawiony lidokainy – substancji znieczulającej, która może zaszkodzić zdrowiu dziecka.
GRYZIENIE PIERSI
Dziecko gryzie pierś podczas karmienia, ponieważ to przynosi mu ulgę, a obolałe dziąsła są wtedy masowane. Za to kąsanie brodawek boli mamę – co zrobić, gdy dziecko gryzie pierś?
Kiedy nadszedł okres ząbkowania, a Twój malec zaczął boleśnie łapać za brodawkę, miej w pogotowiu wolną rękę. Jeśli dojdzie do ugryzienia, zareaguj natychmiast, zachowując spokój, ale i stanowczość. Wsuń palec do buzi dziecka i wyciągnij z niej sutek. Pokaż i powiedz mu, że to Cię boli – zaprzecz ruchem głowy, zrób smutną minę, powiedz „Nie, nie wolno”, „Mamę to boli”. Nie pozwól na to, aby dziecko pomyślało, że gryzienie mamy jest zabawą! Następnie przytul je i przystaw z powrotem do piersi. Niestety, bywa, że to mozolna praca, ponieważ małe dziecko nie zrozumie od razu, o co może Ci chodzić. Uzbrój się w cierpliwość i powtarzaj czynność!
DZIECKO ODPYCHA PIERŚ
To wcale nie oznacza, że piersi nie chce już wcale i należy zakończyć karmienie. Prawdopodobnie to wina rozpulchnionego dziąsła, które powoduje ból podczas ssania piersi. Odtrącanie piersi to znak, że dziecku trudno jest ssać. Mimo to, proponuj mu ją za każdym razem, gdy okazuje, że jest głodny. Jeżeli i to nie zdaje to rezultatu, odciągaj mleko – nie pozwól na zahamowanie laktacji, a pokarm podaj albo butelką (jeśli dziecko sobie poradzi) albo łyżeczką/kubeczkiem. Odpychanie piersi trwa najczęściej parę dni.
KŁUJĄCE MLECZAKI
Karmienie piersią podczas ząbkowania może też boleć ze względu na ostre, wychodzące z dziąseł ząbki. Produkty Multi-Mam pomagają karmiącym mamom. Kompresy to nowoczesne podejście do leczenia bolesnych sutków, a balsam oraz lanolina chronią okolice brodawek, pielęgnując i zapobiegając pękaniu naskórka. Utrzymujące się długo poranione brodawki to odpowiedni powód, aby skonsultować się z doradcą laktacyjnym.
Przeczytaj też, jak razem z Hafiją – Agatą Aleksandrowicz, znaną promotorką karmienia piersią, redaktorem naczelnym „Kwartalnika laktacyjnego” i blogerką, rozgryzaliśmy problem gryzienia – KLIK.
Nie zapomnij też o sobie! Zadbaj o swoje piersi brodawki i sutki. Kup i wypróbuj jeden z naszych produktów poniżej
Nasze produkty działają i są w 100% bezpieczne. Nie musisz wierzyć nam na słowo. Sprawdź opinie na forach, grupach dla mam oraz na naszym fanpejdżu
☑ Bezpłatna wysyłka
☑ Szybkia dostawa