Czy można się przygotować do karmienia piersią?
Czy można się przygotować do karmienia piersią?

Już nie możesz się doczekać, kiedy Twoje pierwsze dziecko pojawi się na świecie. Radość rośnie z każdym dniem, ale równie systematycznie pojawiają się pytania i wątpliwości. Czy na pewno wszystko przygotowałaś? Jest kilka rzeczy, których można się nauczyć dopiero wtedy, gdy noworodek się urodzi. Jedną z nich jest karmienie piersią – czy można się do niego przygotować wcześniej?

Najważniejsze jest Twoje nastawienie, a nie oszukujmy się – początki macierzyństwa bywają trudne. Pierwsze tygodnie życia dziecka to czas, kiedy uczycie się siebie nawzajem, zaczynacie rozumieć swoje potrzeby i wypracowujecie intymną więź. Karmienie piersią jest naturalną czynnością, ale to nie oznacza, że wszystkim przychodzi bez żadnych problemów.

Nie można się przygotować do karmienia piersią tak jak do egzaminu czy rozmowy kwalifikacyjnej. Jedyne, co możesz zrobić podczas ciąży, to zdobyć wiedzę jak prawidłowo ułożyć dziecko i pierś do karmienia oraz po prostu obeznać się w temacie.

W sieci huczy od historii karmienia piersią, które zakończyły się, zanim tak naprawdę się rozpoczęły. Matki borykają się z różnymi problemami – mają zbyt mało pokarmu, a z drugiej strony nawał mleczny, cierpią na ból brodawek sutkowych, a także doskwiera im obrzęk i zapalenie piersi. Częstym powodem szybkiej rezygnacji jest odmowa ssania piersi przez dziecko. Przyczyn może być kilka, a bezradność, jaka wtedy towarzyszy, kumuluje nerwy i płacz, które doprowadzają właśnie do rezygnacji.

Musisz wiedzieć, że niemal każda kobieta przechodzi kryzys, spowodowany przynajmniej jednym czynnikiem. Poznając historie innych mam, miej na uwadze, że wszystkie są inne. Warto się nie poddawać, dać sobie czas oraz zaopatrzyć się w odrobinę determinacji. Przed narodzeniem dziecka warto, abyś zasięgnęła fachowych informacji.

GDZIE MOŻNA ZNALEŹĆ PRZYDATNE INFORMACJE? 

Szkoły rodzenia

Konkretnej wiedzy dostarczy Ci szkoła rodzenia lub poradnia karmienia piersią. Jest to wiedza praktyczna, którą możesz wykorzystać dopiero po narodzinach, jednak dzięki niej zyskasz poczucie bezpieczeństwa i pewności.  

Blogi parentingowe

Przede wszystkim zaglądnij na blogi parentingowe. Autorki blogów opisują swoje doświadczenia, a co ważne, każda z nich ma inne wspomnienia.

Książki

Oczywiście nie mówimy o książkach z zamierzchłych czasów, w których pisano o tzw. hartowaniu brodawek poprzez pocieranie ich szorstkim ręcznikiem. Bezwzględnie nie próbuj tego robić! Sięgnij po współczesne książki, napisane przez specjalistów do spraw laktacji.

Cenne rady mam

Jeśli nie jesteś pierwszą kobietą w ciąży w gronie swoich przyjaciółek, masz szczęście, bo możesz spodziewać się od nich wielu rad. Oczywiście, podstawa to wysłuchanie, ale absolutnie nie identyfikuj ze sobą problemów koleżanek.

Wasza nowa rzeczywistość zależy w dużej mierze od Ciebie. Nie masz powodu do tego, aby się od razu poddawać. Jeśli jednak poczujesz, że nie masz już sił, koniecznie skontaktuj się ze swoją położną. Karmienie piersią nie tylko zaspokaja głód dziecka, ale i wzmacnia Wasze więzi uczuciowe.

 

Nie zapomnij też o sobie! Zadbaj o swoje piersi brodawki i sutki. Kup i wypróbuj jeden z naszych produktów poniżej

Nasze produkty działają i są w 100% bezpieczne. Nie musisz wierzyć nam na słowo. Sprawdź opinie na forach, grupach dla mam oraz na naszym fanpejdżu

☑ Bezpłatna wysyłka
☑ Szybkia dostawa

Multi-Mam Protect Multi-Mam Protect
Producent: BioClin B.V.
Cena:49,90 zł
szt.
zobacz więcej
Multi-Mam Kompresy Multi-Mam Kompresy
Producent: BioClin B.V.
Cena:49,90 zł
szt.
zobacz więcej
Multi-Mam Lanolina Multi-Mam Lanolina
Producent: BioClin B.V.
Cena:49,90 zł
szt.
zobacz więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl