Co zrobić, gdy dziecko ma kolkę?
Co zrobić, gdy dziecko ma kolkę?

To, że mamy do czynienia z kolką, może pomóc nam też rozpoznać reguła trójek. Kolka trwa około 3 godzin dziennie, powtarza się 3 dni w tygodniu, zaczyna się około 3 tygodnia życia dziecka, a kończy około 3 miesiąca. Rodzice często są bardzo zaniepokojeni objawami kolki. Dzieje się tak ze względu na to, że płacz dziecka jest znacznie bardziej nasilony niż w codziennych sytuacjach. Jak możemy pomóc maluszkowi, który cierpi z powodu kolki?

Dlaczego dziecko ma kolkę?

Przyczyny występowania kolki u dzieci nie są do końca znane. Specjaliści wyróżniają zarówno czynniki fizjologiczne, jak i psychologiczne. Do najczęściej podawanych przyczyn kolki można zaliczyć:

1. Psychologiczne: nerwowość spowodowana wieloma bodźcami, temperament dziecka.

2. Fizjologiczne: nietolerancja laktozy, niedostatecznie rozwinięty przewód pokarmowy, sposób karmienia, niedojrzałość systemu nerwowego, dieta mamy.

Jak zapobiegać kolce u dziecka?

Jeżeli Twoje dziecko często miewa kolki, zwróć uwagę na następujące czynniki, które mogą być przyczyną występowania tej dolegliwości u malucha:

1. Nie przystawiaj do piersi płaczącego dziecka.

2. Zwróć uwagę, czy maluch nie zapowietrza się, kiedy jest przystawiany do piersi.

3. Przestrzegaj zbilansowanej i zróżnicowanej diety oraz unikaj produktów wysoko przetworzonych.

4. Ogranicz bodźce i wrażenia, które docierają do dziecka – zbyt częste wizyty osób z rodziny, czy znajomych mogą powodować niepokój u maluszka.

Jak pomóc dziecku, które ma kolkę?

MASOWANIE BRZUSZKA

Brzuszek malucha masuj okrężnymi ruchami, możesz też przygotować ciepłe okłady, które przyłożysz do brzuszka dziecka. Skuteczną metodą może okazać się także owinięcie niemowlęcia pieluszką lub kocykiem z rączkami zgiętymi na klatce piersiowej.

UŁOŻENIE W ODPOWIEDNIEJ POZYCJI

Dziecko możesz pod nadzorem położyć na brzuszku lub ułożyć je na przedramieniu brzuszkiem do dołu, z główką opartą o zgięcie w łokciu. Jest to tzw. „colic position”, nazywana także w Polsce pozycją „na Batmana” lub „na Spidermana”.

DELIKATNE KOŁYSANIE

Maluszka możesz kołysać w osi pionowej na rękach lub ułożyć go na huśtawce czy w kołysce.

WYDAWANIE NISKICH DŹWIĘKÓW

By uspokoić dziecko, zacznij wydawać niski, stały dźwięk. Dobrze sprawdzi się także dźwięk włączonego odkurzacza. Dziecko słyszało w łonie mamy szum wód płodowych, delikatny jednostajny dźwięk może pomóc mu uspokoić się.

PRZYSTAWIANIE PIERSI

Przystawiaj dziecko do piersi na krótko i karm je małymi ilościami pokarmu. Po karmieniu przytrzymaj dziecko w pozycji pionowej, aby odbiło połknięte powietrze. Maluchowi możesz podać też palec do ssania lub smoczek.

WYCISZENIE EMOCJI

Układ nerwowy małego dziecka nie jest jeszcze w pełni wykształcony, dlatego może mieć ono problem z przetwarzaniem wszystkich bodźców, które do niego docierają. Ważne jest, aby maluszkowi zapewnić spokój, ograniczyć wizyty gości, wyciszyć rodzinę, zadbać o spokojną atmosferę, która sprzyja wypoczywaniu.

Nie zapomnij też o sobie! Zadbaj o swoje piersi brodawki i sutki. Kup i wypróbuj jeden z naszych produktów poniżej

Nasze produkty działają i są w 100% bezpieczne. Nie musisz wierzyć nam na słowo. Sprawdź opinie na forach, grupach dla mam oraz na naszym fanpejdżu

☑ Bezpłatna wysyłka
☑ Szybkia dostawa

Multi-Mam Protect Multi-Mam Protect
Producent: BioClin B.V.
Cena:49,90 zł
szt.
zobacz więcej
Multi-Mam Kompresy Multi-Mam Kompresy
Producent: BioClin B.V.
Cena:49,90 zł
szt.
zobacz więcej
Multi-Mam Lanolina Multi-Mam Lanolina
Producent: BioClin B.V.
Cena:49,90 zł
szt.
zobacz więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl