Cesarskie cięcie a karmienie piersią
Cesarskie cięcie a karmienie piersią

Cesarskie cięcie nie jest przeciwwskazaniem oraz przeszkodą do dobrego i owocnego karmienia piersią. Podstawowym warunkiem po każdym udanym porodzie jest natychmiastowe przyłożenie noworodka do mamy. Jednak praktyki szpitali są różne. Zarówno urodzone przez cesarskie cięcie dziecko, jak i mama potrzebują szybkiego pierwszego kontaktu skóra do skóry.

LAKTACJA PO CESARCE

Dziecko z cesarskiego cięcia potrzebuje, tak samo jak noworodek urodzony siłami natury, siary, która zawiera mnóstwo przeciwciał i komórek odpornościowych. Po wydaleniu łożyska z macicy, prolaktyna – hormon odpowiedzialny za produkcję mleka – zaczyna działać na najwyższych obrotach. Jednak do pełni szczęścia organizm potrzebuje także kontaktu z dzieckiem. Poporodowe przyłożenie noworodka do ciała matki, działa pozytywnie na pobudzenie laktacji, dzięki czemu produkcja mleka zaczyna się rozkręcać.

Mimo to mleko po cesarce może pojawić się później – czasem trwa to kilka dni. Nie można się wtedy denerwować, ponieważ nerwy zakłócają produkcję mleka. Bliski kontakt z dzieckiem wzmacnia więzi, porusza hormony i poprawia nastrój. Należy pamiętać, że kobieta, która urodziła cesarskim cięciem nie ma zaburzonej laktacji, ponieważ produkcja pokarmu rozpoczęła się w gruczołach piersiowych już około 16 tygodnia ciąży.

PIERWSZE KARMIENIE 

Zwykle pierwsze karmienie piersią po cesarskim cięciu nie jest usłane różami, ponieważ problem sprawia ograniczenie w pozycjach. Trudność sprawia już samo przystawienie i ułożenie dziecka. Dlatego po cesarskim cięciu młodej mamie potrzebna jest pomoc partnera lub położnej. 

Kobieta po porodzie zabiegowym, przez określony czas jest zmuszona leżeć na wznak przy podłączonej kroplówce. Z tego względu pozycja do karmienia po cesarskim cięciu musi być odpowiednia, ponieważ noworodek nie może uciskać rany. Dobrze jest ochronić ranę kocem lub poduszką.

Właściwe ustawienie do karmienia zależy od rodzaju znieczulenia. Jedną z polecanych pozycji jest leżenie na plecach przy podpartej wysoko głowie. Wtedy dziecko należy ułożyć wzdłuż lub w poprzek ciała i podpierać go rękoma. W takiej pozycji brodawka piersi powinna znajdować się na wprost noska noworodka. Dobrą pozycją jest również karmienie dziecka spod pachy lub w półleżącej na boku obok dziecka.

LEKI PRZECIWBÓLOWE PO CC

Cesarka jest zabiegiem, który wymaga dużej ingerencji – zostaje przecinana skóra, powięzi, mięśnie brzucha i macicy. Świeżo zszyta rana boli, co wymaga aplikacji leków przeciwbólowych. W pierwszej dobie po porodzie podawane są one do cewnika zewnątrzoponowego. Lekarstwa podawane kobietom po cesarskim cięciu są bezpieczne i powinny być zażywane zaraz po karmieniu. 

Nie zapomnij też o sobie! Zadbaj o swoje piersi brodawki i sutki. Kup i wypróbuj jeden z naszych produktów poniżej

Nasze produkty działają i są w 100% bezpieczne. Nie musisz wierzyć nam na słowo. Sprawdź opinie na forach, grupach dla mam oraz na naszym fanpejdżu

☑ Bezpłatna wysyłka
☑ Szybkia dostawa

Multi-Mam Protect Multi-Mam Protect
Producent: BioClin B.V.
Cena:49,90 zł
szt.
zobacz więcej
Multi-Mam Kompresy Multi-Mam Kompresy
Producent: BioClin B.V.
Cena:49,90 zł
szt.
zobacz więcej
Multi-Mam Lanolina Multi-Mam Lanolina
Producent: BioClin B.V.
Cena:49,90 zł
szt.
zobacz więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl