6 zasad, które stabilizują laktację
6 zasad, które stabilizują laktację

W pierwszych tygodniach po urodzeniu dziecka ilość pokarmu może się wahać i każdego dnia być inna. Proces stabilizacji laktacji trwa mniej więcej 4 tygodnie od porodu. Co wspiera karmienie naturalne i zapobiega potencjalnym problemom laktacyjnym w późniejszym czasie?

Standardy opieki okołoporodowej podkreślają konieczność przystawiania noworodka do piersi nawet kilkanaście razy na dobę – utrzymując minimum 15 minut przy każdej piersi. Taki proces wzbudza produkcję mleka. Częste przystawianie dziecka pobudza hormony, odruchy ssania stymulują laktację, a dzięki temu zwiększa się Twój asortyment pokarmu. Co jeszcze możesz zrobić, aby pokarm pojawiał się regularnie? Postępuj według sześciu podstawowych zasad i własnej intuicji.

ZASADA 1. Karm nie tylko wtedy, gdy dziecko wzywa

Naturalne karmienie powinno odbywać się według potrzeb dziecka. Tylko jak postępować, kiedy noworodek rzadko wykazuje objawy głodu? W pierwszych dniach, instynkt macierzyński dopiero się rozwija, dlatego czasami ciężko jest stwierdzić, czy noworodek dopomina się o pokarm. A każdy jest inny. Niektóre dzieci alarmują co dwie, trzy godziny, ale są i takie, które zgłaszają się po pokarm co godzinę. Ważne jest, by noworodek jadł osiem razy na dobę. Również kiedy maluch śpi stanowczo za długo, musisz pamiętać, aby budzić go na karmienie. Jednak karmienie piersią może odbywać się również według potrzeb matki. Czyli wtedy, gdy czujesz przepełnienie piersi lub wypływa z nich pokarm.

ZASADA 2. Zadbaj o aktywność niemowlaka

Co to znaczy, że karmienie piersią musi być skuteczne? Dziecko przystawione do piersi musi cały czas być aktywne i ssać. Jeśli zdarza mu się przysypiać, delikatnie go pobudzaj. Kiedy głaskanie nie przynosi rezultatu, odstaw dziecko od piersi i ponownie do niej przystaw. W taki sposób uczysz noworodka aktywności podczas jedzenia.

ZASADA 3. Nie przesypiaj karmień nocnych

Karmienie nocne sprzyja! W nocy stężenie prolaktyny wzrasta, zwiększając produkcję mleka. Twoje piersi nie mogą się zbytnio przepełniać, a noworodek nie powinien przesypiać całej nocy.

ZASADA 4. Dbaj o dobrą pozycję

Wygodna pozycja do karmienia sprzyja dziecku i mamie. Przygotowując się do karmienia, zwróć uwagę, by nic Cię nie gniotło i nie rozpraszało, a dziecko miało dobrze przyłożoną buźkę. Nieodpowiednie przystawianie do piersi może skutkować nawet uszkodzeniem brodawek!

ZASADA 5. Smoczek odłóż na później

Standardy opieki okołoporodowej zalecają niepodawanie słynnego uspokajacza do czasu ustabilizowania się laktacji. Smoczek może spowodować mniejsze zainteresowanie ssaniem piersi, a przez to zmniejszy się ilość wytwarzanego pokarmu.

ZASADA 6. Naturalne karmienie bez mieszanek

W pierwszych sześciu miesiącach życia dziecko powinno być karmione wyłącznie Twoim mlekiem, które stanowi idealne pożywienie. Dziecko, które bez wskazań medycznych jest dokarmiane mlekiem modyfikowanym może nie przejawiać chęci pobierania pokarmu z piersi. Szybko przyzwyczai się do jedzenia z butelki, której ssanie wymaga znacznie mniej wysiłku. Im dziecko rzadziej i mniej je z piersi, tym produkcja mleka spada.

MULTI-MAM – DLA ZDROWIA MAMY I SZCZĘŚCIA DZIECKA

Produkty Multi-Mam rozwiązują dolegliwości związane z karmieniem piersią – podrażnione brodawki, poraniona skóra wokół sutków, przesuszenie i związana z tym nadmierna wrażliwość oraz zachwianie stanu skróy piersi. Kompresy, balsam oraz lanolina przynoszą ulgę oraz ukojenie, czuwając nad pełnią macierzyńskiego szczęścia.

 

Nie zapomnij też o sobie! Zadbaj o swoje piersi brodawki i sutki. Kup i wypróbuj jeden z naszych produktów poniżej

Nasze produkty działają i są w 100% bezpieczne. Nie musisz wierzyć nam na słowo. Sprawdź opinie na forach, grupach dla mam oraz na naszym fanpejdżu

☑ Bezpłatna wysyłka
☑ Szybkia dostawa

Multi-Mam Protect Multi-Mam Protect
Producent: BioClin B.V.
Cena:49,90 zł
szt.
zobacz więcej
Multi-Mam Kompresy Multi-Mam Kompresy
Producent: BioClin B.V.
Cena:49,90 zł
szt.
zobacz więcej
Multi-Mam Lanolina Multi-Mam Lanolina
Producent: BioClin B.V.
Cena:49,90 zł
szt.
zobacz więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl