6 wskazówek efektywnego karmienia
6 wskazówek efektywnego karmienia

Karmienie piersią, aby spełniało swoją podstawową żywieniową rolę, musi być efektywne. Jednym z istotnych czynników, odpowiadających za powodzenie laktacji są pierwsze chwile po porodzie – przystawienie dziecka do mamy. Pierwszy, nieprzerwany przez 2 godziny kontakt skóra do skóry pozytywnie wpływa m.in. na rozpoczęcie laktacji, produkcję siary oraz aktywizację hormonów – prolaktyny i oksytocyny.

Co odpowiada za skuteczne karmienie piersią? 

EFEKTYWNE KARMIENIE PIERSIĄ

Karmienie piersią to jednocześnie naturalny proces, ale i umiejętność, której trzeba się nauczyć. Wypracowanie komfortu podczas naturalnego karmienia wymaga czasu, cierpliwości i spokoju. Aby laktacja przebiegała pomyślnie, ważna jest też regularność oraz częstotliwość przystawiania dziecka. Pierś za każdym razem powinna zostać opróżniona, co stymuluje organizm kobiety do produkcji kolejnego pokarmu.

Na czym polega skuteczne karmienie piersią?

Efektywne karmienie piersią oznacza, że dziecko otrzymuje odpowiednią ilość pokarmu. Skuteczne zakończenie karmienia powoduje uczucie rozluźnienia piersi u kobieta, przynosząc równocześnie zadowolenie i spokój dziecku

Od czego zależy? Efektywność karmienia zależy od wielu czynników: warunków anatomicznych, umiejętności ssania, temperamentu i samopoczucia dziecka, nasilenia głodu oraz szybkości wypływu pokarmu z piersi.

Poznaj sposoby na skuteczne karmienie

1. NA ŻĄDANIE

W pierwszych miesiącach życia dziecko powinno jeść tyle razy i tak długo, jak chce. Opróżnienie piersi na żądanie, stymuluje produkcję kolejnego pokarmu. Należy pamiętać, że przerwa w karmieniu nie może trwać dłużej niż 4 godziny.

2. WCZESNE OZNAKI GŁODU

Dziecko należy przystawiać do piersi w momencie, gdy okazuje wczesne oznaki głodu. Obserwuj noworodka i poznaj jego sygnały, które mówią o potrzebie posiłku. Symptomy wczesnego głodu to m.in. zwiększona aktywność, niespokojny odruch szukania, otwieranie buzi, wysuwanie języka i układanie go w charakterystyczny do ssania sposób. Z kolei płacz i odchylanie główki do tyłu to późny objaw głodu dziecka – wtedy dużo trudniej jest go uspokoić i przystawić do piersi!

3. PRZEPEŁNIONE PIERSI

Uczucie przepełnionych piersi to znak, że najwyższa pora nakarmić dziecko. Opóźnienie karmienia może doprowadzić do niebezpiecznych dla laktacji dolegliwości – zastoju lub zapalenia gruczołu piersiowego!

4. KARMIENIE NOCNE

Karmienie piersią w nocy pomaga utrzymywać laktację na odpowiednim poziomie. Ponadto nocny pokarm ma więcej składników, które dbają o rozwój mózgu i całego układu nerwowego. Dodatkowo karmienie w nocy zapewnia potrzebną dla regulacji snu melatoninę, która uspokaja, rozluźnia i zmniejsza nasilenie kolek.

5. CZAS KARMIENIA

Najedzone dziecko najczęściej samo wypuszcza pierś. Opróżnienie piersi powinno zajmować minimum 10 minut. Jednak tak naprawdę czas efektywnego karmienia jest inny dla każdego niemowlęcia i zależy od wymienionych wcześniej czynników. Przeciętna liczba karmień w początkowym okresie życia dziecka wynosi 8-12 karmień na dobę.

 Ssanie dziecka składa się z 2 faz:

o Początkowa (trwa ok. 1 minuty) – następują wtedy ruchy ssące nie odżywcze, które powodują wypływ pokarmu.

o Ssanie odżywcze – ruchy ssące, którym towarzyszy charakterystyczny i rytmiczny odgłos przełykania, ilość takich zassań wynosi 10-30.

6. TECHNIKA KARMIENIA

Pozycja matki i sposób przystawiania dziecka jest kluczowa, aby karmienie było efektywne i przebiegało bez zakłóceń dla obu stron. Wypracowanie własnej, skutecznej techniki karmienia wymaga czasu. Już od pierwszych chwil należy przykuć jej najwięcej uwagi. Na technikę karmienia składają się:

o Wygodna pozycja do karmienia – stabilna i zapewniająca dziecku łatwy dostęp do piersi.

o Skuteczne ssanie – brodawka jest na granicy podniebienia twardego z miękkim, język obejmuje pierś od dołu i razem z policzkami wykonują płynne ruchy góra – dół.

o Chwytanie piersi – usta dziecka otaczają brodawkę oraz jej otoczkę (ciemniejszą część piersi), a wargi są wywinięte na zewnątrz.

Ważne! Nieprawidłowa technika karmienia jest najczęstszym powodem podrażnień brodawek i pojawiania się ranek, obrzęku piersi, zastoju pokarmu, a nawet zapalenia piersi.  

Nie zapomnij też o sobie! Zadbaj o swoje piersi brodawki i sutki. Kup i wypróbuj jeden z naszych produktów poniżej

Nasze produkty działają i są w 100% bezpieczne. Nie musisz wierzyć nam na słowo. Sprawdź opinie na forach, grupach dla mam oraz na naszym fanpejdżu

☑ Bezpłatna wysyłka
☑ Szybkia dostawa

Multi-Mam Protect Multi-Mam Protect
Producent: BioClin B.V.
Cena:49,90 zł
szt.
zobacz więcej
Multi-Mam Kompresy Multi-Mam Kompresy
Producent: BioClin B.V.
Cena:49,90 zł
szt.
zobacz więcej
Multi-Mam Lanolina Multi-Mam Lanolina
Producent: BioClin B.V.
Cena:49,90 zł
szt.
zobacz więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl