3 sekrety karmienia pełną piersią
3 sekrety karmienia pełną piersią

Aby karmienie piersią było lekkie, łatwe i przyjemne musisz wiedzieć, co ma największy wpływ na odniesienie sukcesu. Nie jest to rozmiar biustu, kształt piersi ani rodzaj brodawek. Ciąża, poród oraz oddzielenie się łożyska mają ogromny wpływ na wydzielanie się hormonów, odpowiedzialnych za wytwarzanie pokarmu. Ale czy wiesz, że karmienie piersią, aby było w 100% udane, wymaga wypracowania trzech czynności?

Zaraz po narodzinach dziecko powinno zostać położone na swojej mamie.

Ten natychmiastowy kontakt „skóra do skóry” pomaga zarówno dziecku, jak i mamie. Noworodek przyzwyczaja się do nowego środowiska (hałasów, zapachów, temperatury), a znajome bicie serca i głos mamy zapewniają mu poczucie bezpieczeństwa. Ciepła skóra kobiety gwarantuje najlepsze warunki do termoregulacji. W tym czasie dochodzi do stabilizacji pulsu, ciśnienia i oddechu dziecka.

Kontakt skóra do skóry przynosi nieocenione korzyści również karmieniu piersią.

Oprócz pierwszych chwil po porodzie, czyli pierwszym kontakcie skóra do skóry, ważne jest Twoje pozytywnie nastawienie. Aby laktacja przebiegała pomyślnie, bez problemów należy przystawiać dziecko do piersi regularnie, a pierś za każdym razem powinna zostać opróżniona. Jednym z ważniejszych elementów jest opanowanie umiejętności prawidłowej techniki karmienia, zarówno przez mamę, jak i dziecko.

POZYCJA DO KARMIENIA

Odpowiednia pozycja może zdziałać cuda.

Wygodny fotel, komfortowe ułożenie poduszek na łóżku, stabilne podparcie się. Nieocenioną wartość w pierwszych dniach karmienia piersią może mieć poduszka do karmienia, która jeszcze podczas ciąży ułatwia wygodną pozycję do spania, zapewniając spokojny sen.

CHWYTANIE PIERSI

Chwytanie piersi wcale nie jest prostą sprawą.

Dziecko swoimi ustami musi otaczać całą otoczkę brodawki, a sutek musi być w całości schowany w jego buzi. Oznacza to, że cała ciemniejsza część piersi musi być zasłonięta przez usta dziecka. Gdy dziecko szeroko otwiera buzię, lekko wysuwa i opuszcza język to idealna pora na nałożenie piersi. Chwytanie piersi przez dziecko powinno być czułym, ale równocześnie dynamicznym zabiegiem.

 

Buzia dziecka otacza brodawkę oraz jej otoczkę. Wargi są delikatnie wywynięte na zewnątrz.

 

SSANIE PIERSI

Odpowiednie ssanie piersi przez dziecko wiąże się z aktywacją dwóch najważniejszych hormonów – prolaktyny i oksytocyny. Skuteczne ssanie to efektywne opróżnienie piersi.

Podstawową zasadą dobrego zassania piersi przez dziecko jest umiejscowienie brodawki na granicy podniebienia twardego z miękkim, tak by język obejmował pierś od dołu i razem z policzkami wykonywał płynne ruchy góra – dół. Taki proces pozwala wytworzyć podciśnienie, które zapewnia zassanie pokarmu.

 

Brodawka jest skierowana do górnego podniebienia, język dziecka obejmuje brodawkę od dołu.

Jak wygląda prawidłowy odruch ssania?

Gołym okiem widać, że dziecko ma wypełnione policzki i nie słychać charakterystycznego cmokania, które „porywa” i szkodzi brodawkę. Jeśli dziecko źle chwyta brodawkę istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie otrzymuje pokarmu. Nieodpowiednie przystawienie dziecka do piersi, złe uchwycenie brodawki i brak skutecznego zassania jest dla noworodka bardzo męczące. Do tego mogą dochodzić problemy z koordynacją połykania i oddychania, a wtedy karmienie piersią może zakończyć się płaczem dziecka i stresem mamy.

Złe przystawianie dziecka może powodować podrażnienia brodawek, pojawienie się ranek, obrzęk piersi i zastój pokarmu, a nawet zapalenie piersi. Rada jest jedna – jeśli nie wiesz, jak wypracować Waszą technikę karmienia, koniecznie skonsultuj się z położną lub doradcą laktacyjnym.

Prawidłowa technika karmienia to sekret karmienia pełną piersią!

Nie zapomnij też o sobie! Zadbaj o swoje piersi brodawki i sutki. Kup i wypróbuj jeden z naszych produktów poniżej

Nasze produkty działają i są w 100% bezpieczne. Nie musisz wierzyć nam na słowo. Sprawdź opinie na forach, grupach dla mam oraz na naszym fanpejdżu

☑ Bezpłatna wysyłka
☑ Szybkia dostawa

Multi-Mam Protect Multi-Mam Protect
Producent: BioClin B.V.
Cena:49,90 zł
szt.
zobacz więcej
Multi-Mam Kompresy Multi-Mam Kompresy
Producent: BioClin B.V.
Cena:49,90 zł
szt.
zobacz więcej
Multi-Mam Lanolina Multi-Mam Lanolina
Producent: BioClin B.V.
Cena:49,90 zł
szt.
zobacz więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl