10 pytań o nawał pokarmu
10 pytań o nawał pokarmu

W pierwszych tygodniach po narodzinach dziecka, kobieta przeżywa nowe, nieznane wcześniej doświadczenia. Jednym z ważniejszych etapów jest przystawienie dziecka do piersi. Początek karmienia piersią to czas, w którym organizm oraz hormony pracują na pełnych obrotach. Podczas tego okresu dochodzi m.in. do nawału pokarmu, który najczęściej jest zapowiedzią dobrej laktacji. Przed Tobą 10 najczęściej zadawanych pytań dotyczących nawału pokarmu.

1. Czym jest nawał pokarmu?

Nawał to gwałtowny napływ pokarmu. Fizjologiczny okres, podczas którego odpowiedzialne za produkcję mleka hormony oraz prolaktyna, pobudzają laktację, dzięki czemu następuje zauważalne zwiększenie ilości pokarmu. Nawał mleczny to okres, kiedy hormony produkują więcej pokarmu niż noworodek może zjeść.

2. Czy nawał mleczny może stanowić problem?

Nawał pokarmu nie jest chorobą. To naturalny proces, tzw. laktogeneza II. Prawdą jest, że podczas nawału wiele mam czuje dyskomfort, co nieraz jest problematyczne. Jednak dopiero niewłaściwe postępowanie podczas nawału, może doprowadzić do obrzęku, zastoju lub nawet zapalenia piersi.

3. Kiedy się pojawia?

Napięcie gruczołu piersiowego, spowodowanego nadmiarem pokarmu, pojawia najczęściej między drugą a szóstą dobą po porodzie.

4. Jak przebiega nawał pokarmu w organizmie?

Nawał pokarmu pojawia się z samej inicjatywy hormonów odpowiedzialnych za laktację oraz dzięki ssaniu, które stymuluje gruczoły piersiowe. To praca krwi, limfy, hormonów oraz pęcherzyków mlecznych, produkujących dużo więcej pokarmu. W tym czasie pokarm przestaje być już siarą, zmieniając swój skład, zapewnia tłuszcze, witaminy i zwiększa stężenie laktozy.

5. Jak rozpoznać nawał pokarmu?

Nawałowi pokarmu towarzyszy przede wszystkim uczucie przepełnienia piersi i napięcia ich skóry. To czas, podczas którego pierś jest mocniej przekrwiona i znacznie cieplejsza.

6. Nawał pokarmu – co robić?

Podczas nawału pokarmu, dzieci często mają problem z prawidłowym uchwyceniem brodawki. Powodem jest przepełniona, a przez to bardziej zaokrąglona pierś. To tak zwane napięcie otoczki. Aby ułatwić sobie przystawienie noworodka do piersi, odciągnij kilka mililitrów pokarmu przed karmieniem.

7. Nawał pokarmu – ile trwa?

Nawał pokarmu mija zazwyczaj po dwóch dniach. Po tym czasie dochodzi do stabilizacji laktacji. Poznaj 6 sposób, które pomagają unormować laktację.

8. Czy nawał pokarmu boli?

Nawał pokarmu nie powinien boleć. Większa tkliwość piersi i ich reakcja nawet na delikatny dotyk nie jest oznaką problemów. Jeśli jednak piersi bolą, są mocniej zaczerwienione, czuć w nich przepełnienie, a mimo to, pokarm nie wypływa, prawdopodobnie doszło do zastoju pokarmu, czyli zablokowania kanalika mlecznego. Wtedy powinnaś skonsultować się ze specjalistą. Zastój i obrzęk piersi to wynikają ze złego postępowania podczas nawału pokarmu.

9. Jak nie postępować podczas nawału pokarmu?

Przede wszystkim w tym czasie nie można uciskać ani masować piersi – takim sposobem można jedynie uszkodzić kanaliki. Ważne jest, aby nie odkładać karmienia na potem. To bardzo krótki okres, w którym masz czas skupić się tylko i wyłącznie na karmieniu piersią.

10. Czy podczas nawału pokarmu pomoże mi szałwia?

Szałwia obniża laktację. Picie szałwii zaleca się kobietom, które chcą zahamować laktację. Jednak podczas problematycznego nawału pokarmu – przy szybkim wypływie mleka, czy też obrzęku, można sobie pomóc naparem z szałwii. Wymagana jest wtedy konsultacja z lekarzem lub doradcą laktacyjnym, ponieważ nieodpowiednia, duża dawka szałwii może całkowicie zahamować laktację, nawet na samym początku przygody z karmieniem piersią.

MULTI-MAM – PRODUKTY DO ZADAŃ SPECJALNYCH

Produkty Multi-Mam stoją na straży macierzyńskiego szczęścia. Kompresy leczą podrażnione i poranione brodawki sutkowe, a do tego, dzięki kompleksie 2QR, posiadają unikalną zdolność do hamowania rozwoju bakterii. Z kolei czysta i naturalna lanolina Multi-Mam zapobiega wysuszaniu i pękaniu brodawek. Polecamy ją szczególnie w trakcie ciąży, ponieważ przygotowuje brodawki do karmienia, już wtedy chroni je przed uszkodzeniami, pielęgnując i uzupełniając niedobory naturalnego tłuszczu skóry.

Nie zapomnij też o sobie! Zadbaj o swoje piersi brodawki i sutki. Kup i wypróbuj jeden z naszych produktów poniżej

Nasze produkty działają i są w 100% bezpieczne. Nie musisz wierzyć nam na słowo. Sprawdź opinie na forach, grupach dla mam oraz na naszym fanpejdżu

☑ Bezpłatna wysyłka
☑ Szybkia dostawa

Multi-Mam Protect Multi-Mam Protect
Producent: BioClin B.V.
Cena:49,90 zł
szt.
zobacz więcej
Multi-Mam Kompresy Multi-Mam Kompresy
Producent: BioClin B.V.
Cena:49,90 zł
szt.
zobacz więcej
Multi-Mam Lanolina Multi-Mam Lanolina
Producent: BioClin B.V.
Cena:49,90 zł
szt.
zobacz więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl