Prawie połowa dzieci w Polsce rodzi się przez cesarskie cięcie – zabieg wymagający przecięcia skóry, mięśni i macicy. Proces gojenia rany może trwać kilka tygodni, dlatego odpowiednia pielęgnacja jest kluczowa dla szybszego gojenia i minimalizacji blizny. Jak dbać o bliznę po cesarkim cięciu?
Już na samym początku możemy uspokoić wszystkie mamy – ulewanie dotyczy większości noworodków i niemowląt. Statystyki przedstawiają, że ulewanie dotyka nawet, co drugie dziecko. Czy wobec tego, ulewanie jest normalnym zjawiskiem u najmłodszych? Dlaczego niemowlę ulewa?
Wiele mam po urodzeniu dziecka decyduje się na powrót do pracy, stąd często istnieje potrzeba odciągania pokarmu i podawania go w późniejszym czasie maleństwu. Mleko matki jest bardzo delikatnym produktem, dlatego warto pamiętać o najważniejszych, higienicznych zasadach odciągania i przechowywania mleka. Przestrzegając kilku wytycznych będziesz mogła bezpiecznie karmić swoje dziecko, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba
Aby zrozumieć proces laktacji, należy wiedzieć, że wytwarzanie pokarmu w piersiach nie następuje w momencie porodu, a już w 16-22 tygodniu ciąży. Natomiast po porodzie dochodzi do wyłącznie do odblokowania kompleksu laktogennego i wydzielania mlecznych hormonów, które pełnią jedną z najważniejszych ról: regulują wytwarzany pokarm, aktywują i pobudzają kobiecy organizm do produkcji mleka.