Blog

Regulacja laktacji w trzech etapach

Opublikowano 20.06.2017

Aby zrozumieć proces laktacji, należy wiedzieć, że wytwarzanie pokarmu w piersiach nie następuje w momencie porodu, a już w 16-22 tygodniu ciąży. Natomiast po porodzie dochodzi do wyłącznie do odblokowania kompleksu laktogennego i wydzielania mlecznych hormonów, które pełnią jedną z najważniejszych ról: regulują wytwarzany pokarm, aktywują i pobudzają kobiecy organizm do produkcji mleka.

 

Sposoby na laktację

 

Pierwsze tygodnie po porodzie upływają pod znakiem regulacji laktacji. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę i poznaj 3 poziomy, które pełnią istotną funkcję w produkcji naturalnego pokarmu dla dziecka. Poznaj odruchy, które stabilizują laktację: odruchy neurohormonalne – prolaktynowy i oksytocynowy oraz mechanizmy lokalne (autokrynne).

 

Jak pobudzić laktację?

 

PIERWSZE SSANIE,
czyli odruch prolaktynowy.

Pierwszy moment przystawienia dziecka do piersi wywołuje w kobiecym organizmie tak zwany odruch prolaktynowy. Za ten proces odpowiedzialne są między innymi nerwy czuciowe brodawki i otoczki, które w trakcie ssania są pobudzane do działania. Pod wpływem ssania piersi przez dziecko przysadka mózgowa kobiety uwalnia mleczny hormon – prolaktynę, która stymuluje mleczne pęcherzyki do wytwarzania pokarmu.

Odruch prolaktynowy może być zaburzony przez dokarmianie, podawanie dziecku smoczka i dopajanie. W takich sytuacjach mogą wystąpić problemy z wytwarzaniem pokarmu.

Podsumowując: im częściej dziecko ssie i opróżnia pierś, tym lepiej dla laktacji i jej unormowania.

 

Co wpływa na lepszą laktację? 

 

ODRUCH WYPŁYWU POKARMU,
czyli odruch oksytocynowy.

Podstawą prawidłowego procesu wypływu pokarmu z piersi jest odpowiednie przystawienie dziecka do piersi. Odruch oksytocynowy, w porównaniu do odruchu prolaktynowego, oprócz uczucia ssania jest pobudzany przez bodźce wzrokowe i słuchowe. Ssanie piersi przez noworodka, widok noworodka, miłe i czułe myśli o dziecku, pewność siebie zapewniają przekazanie czuciowych bodźców do podwzgórza, a następnie do tylnego płata przysadki mózgowej, gdzie wydziela się oksytocyna. Oksytocyna to hormon, który steruje skurczami macicy w trakcie porodu, a podczas laktacji zapewnia wypływ pokarmu z piersi.

Odruch oksytocynowy może być zaburzony, gdy matka jest zdenerwowana, zmartwiona lub ją coś boli.

Podsumowując: aby doszło do wypływu pokarmu, mama powinna doświadczyć spokoju, zapewnić sobie wygodną pozycję. Dobrym rozwiązaniem jest również odciągnięcie niewielkiej ilości pokarmu oraz masaż mięśni szyi i karku.

 

Jak zwiększyć ilość pokarmu w piersiach?

 

MECHANIZM AUTOKRYNNY,
czyli regulacja ilości wytwarzanego pokarmu.

Kiedy dojdzie już do pobudzenia laktacji, mechanizmy autokrynne (inaczej lokalne) odpowiadają za wytwarzanie pokarmu według potrzeb.

Podsumowując: kiedy pierś nie zostaje opróżniana, produkcja pokarmu zwalnia, a gdy dochodzi do częstego i dokładnego opróżniania, mleko jest intensywnie produkowane.

 

Przeczytaj o prawidłowej technice karmienia piersią, klik: „3 sekrety karmienia pełną piersią”

 


Powiązane produkty:

Kontakt

BG TRADING Sp. z o.o.

ul. Sobieskiego 1/2,

31-136 Kraków