Blog

Co zrobić, gdy dziecko ma kolkę?

Opublikowano 05.06.2017

Dziecko ma kolke

 

Kolka u dziecka to jedna z najczęstszych przyczyn nieprzespanych nocy. Kolkę można rozpoznać po kilku charakterystycznych objawach: dziecko jest niespokojne, podkurcza nóżki, wierzga nimi, pręży się, ma wzdęty brzuszek i przeraźliwie płacze. Płacz ten może trwać nawet kilka godzin. Takie zachowania możemy zazwyczaj zaobserwować popołudniu lub wieczorem. 

 

To, że mamy do czynienia z kolką, może pomóc nam też rozpoznać reguła trójek. Kolka trwa około 3 godzin dziennie, powtarza się 3 dni w tygodniu, zaczyna się około 3 tygodnia życia dziecka, a kończy około 3 miesiąca. Rodzice często są bardzo zaniepokojeni objawami kolki. Dzieje się tak ze względu na to, że płacz dziecka jest znacznie bardziej nasilony niż w codziennych sytuacjach. Jak możemy pomóc maluszkowi, który cierpi z powodu kolki?

 

Dlaczego dziecko ma kolkę?

 

Przyczyny występowania kolki u dzieci nie są do końca znane. Specjaliści wyróżniają zarówno czynniki fizjologiczne, jak i psychologiczne. Do najczęściej podawanych przyczyn kolki można zaliczyć:

1. Psychologiczne: nerwowość spowodowana wieloma bodźcami, temperament dziecka.

2. Fizjologiczne: nietolerancja laktozy, niedostatecznie rozwinięty przewód pokarmowy, sposób karmienia, niedojrzałość systemu nerwowego, dieta mamy.

 

Jak zapobiegać kolce u dziecka?

 

Jeżeli Twoje dziecko często miewa kolki, zwróć uwagę na następujące czynniki, które mogą być przyczyną występowania tej dolegliwości u malucha:

1. Nie przystawiaj do piersi płaczącego dziecka.

2. Zwróć uwagę, czy maluch nie zapowietrza się, kiedy jest przystawiany do piersi.

3. Za dużo mleka I fazy – mama, która karmi niemowlę kilka minut mlekiem z jednej piersi i po krótkim czasie zmienia ją na drugą, dostarcza dziecku zbyt dużo mleka I fazy, czyli takiego, które ma zwiększoną zawartość laktozy. 

4. Pilnuj swojej diety – spożywaj lekkostrawne posiłki – ostre przyprawy zastąp ziołami, ogranicz słodycze oraz warzywa strączkowe, zrezygnuj z kofeiny.  

5. Ogranicz bodźce i wrażenia, które docierają do dziecka – zbyt częste wizyty osób z rodziny, czy znajomych mogą powodować niepokój u maluszka. 

 

Jak pomóc dziecku, które ma kolkę?

 

MASOWANIE BRZUSZKA

Brzuszek malucha masuj okrężnymi ruchami, możesz też przygotować ciepłe okłady, które przyłożysz do brzuszka dziecka. Skuteczną metodą może okazać się także owinięcie niemowlęcia pieluszką lub kocykiem z rączkami zgiętymi na klatce piersiowej. 

 

UŁOŻENIE W ODPOWIEDNIEJ POZYCJI

Dziecko możesz pod nadzorem położyć na brzuszku lub ułożyć je na przedramieniu brzuszkiem do dołu, z główką opartą o zgięcie w łokciu. Jest to tzw. „colic position”, nazywana także w Polsce pozycją „na Batmana” lub „na Spidermana”. 

 

DELIKATNE KOŁYSANIE

Maluszka możesz kołysać w osi pionowej na rękach lub ułożyć go na huśtawce czy w kołysce. 

 

WYDAWANIE NISKICH DŹWIĘKÓW

By uspokoić dziecko, zacznij wydawać niski, stały dźwięk. Dobrze sprawdzi się także dźwięk włączonego odkurzacza. Dziecko słyszało w łonie mamy szum wód płodowych, delikatny jednostajny dźwięk może pomóc mu uspokoić się.

 

PRZYSTAWIANIE PIERSI

Przystawiaj dziecko do piersi na krótko i karm je małymi ilościami pokarmu. Po karmieniu przytrzymaj dziecko w pozycji pionowej, aby odbiło połknięte powietrze. Maluchowi możesz podać też palec do ssania lub smoczek.

 

WYCISZENIE EMOCJI

Układ nerwowy małego dziecka nie jest jeszcze w pełni wykształcony, dlatego może mieć ono problem z przetwarzaniem wszystkich bodźców, które do niego docierają. Ważne jest, aby maluszkowi zapewnić spokój, ograniczyć wizyty gości, wyciszyć rodzinę, zadbać o spokojną atmosferę, która sprzyja wypoczywaniu.

 

 


Powiązane produkty:

Kontakt

BG TRADING Sp. z o.o.

ul. Sobieskiego 1/2,

31-136 Kraków